Nader Khalili EPYG-kilpailuihin
Juuri maailmanennätyksen 1500 metrin vapaauinnissa uinut Vaasan 17-vuotias Nader Khalili, on valittu European Para Youth Games-kisoihin Suomen joukkueeseen. Kisat järjestetään 24.-30.6.2019 Pajulahden urheiluopistolla. Pajulahden urheiluopisto tarjoaa kilpailijoille kokonaisen kisakylän suorituspaikkoineen, majoituksineen, ruokailuineen ja oheisohjelmineen koko viikoksi.
Tulossa on kaikkien aikojen suurimmat EPYG-kisat, jotka järjestetään ensimmäisen kerran Suomessa. European Para Youth Games -kilpailuja on järjestetty vuodesta 2011. Suomen kilpailut ovat järjestyksessään viidennet ja samalla myöskin selkeästi suurimmat osananottajamääriltään.
Paikalle saapuu noin 600 osallistujaa ympäri Eurooppaa. Urheilijoita on ilmoittautunut mukaan 23 eri Euroopan maasta. Suurimmat joukkueet tulevat Italiasta ja Ranskasta, jotka saapuvat Pajulahteen lähes 100 hengen joukkueilla.
Kyseessä on suuri 13-23 vuotiaille nuorille suunnattu monilajikisa, jossa kisataan kahdeksassa eri lajissa. Suomen joukkueella on edustus uinnissa, judossa, pyörätuolikoripallossa, pöytätenniksessä, sokkopingiksessä sekä yleisurheilussa. Näiden lisäksi lajeina ovat Boccia ja maalipallo.
Paralympiakomitean somekanavat:
Facebook: Paralympiaurheilu